ARE YOU READY FOR A ZEN HOME? & EVDE ZENJaponların çay seromanisinden, Sakura kiraz ağaçlarına Uzakdoğu kültürü beni her zaman etkilemiştir. İnsanı, sadeliği, hayatın basit işlerindeki güzelliği ve anda kalmayı yüceltir. Sürekli tüketmek ve eşyalar arasında boğulmak yerine; hayatında değişiklik arayanlar için bugün Japonya'ya uzanalım ve  Zen'i hayatımıza davet edelim.

Son Samuray filmini izleyenler var mı? 10 yılı geçmiştir herhalde izleyeli, ancak o dönemler çok etkilenmiştim, hala da severim. Batının hız ve akılcılığının karşısına, doğunun sadeliği ve derinliğini koymuştu. Zen'e de değiniliyordu filmde.

Zen, anda kalmak benim için. Şimdi popülerleşmeye başlayan mindfulness gibi uygulamaların kökeni. Zihni sakinleştirip, (ancak uykuya dalmadan) duyu dışı algılamaları da aktif hale getiriyor. Neyse konuyu uzatmayayım, sonuçta burası dekorasyon blogum. Ancak Japonya kökenli bu anlayış veya yaşam biçimi, kendisini elbette ki dekorasyona da taşımış. Sade, fazlalıklardan arınmış, ancak davranışları mükemmelleştirerek, en basit işleri bile bir sanat eseri zerafetine dönüştürdüğünden dolayı; detaylarda ustalığını gösteren bir stil. Japonların çay seromonilerini hatırlarsınız. Bir keresinde katılmıştım, çayı bir o kaba, sonra ötekine boşaltıp, yavaş yavaş, bir kaç adımda koyuyorlar. Özel çay odaları bile bulunur. Bilgi isteyenler için aşağıda bir belgeseli paylaşıyorum.

Tıkış pıkış, gösterişli evler yerine, sadeliği tercih ediyorsanız, dekorasyonda Zen basit temel prensiplere dayanıyor.

- Az eşya. Enerjinin herhangi sivri bir köşeye veya fazlalığa çarpmadan, evin içinde raha akışına dikkat ediliyor.

- İnsanı rahatlatan bej, beyaz, açık gri, toprak tonları kullanılıyor.

- Kumaşlarda da doğal ve yumuşak olanlar tercih ediliyor.


- Aksesuar ve süsler minimumda. Bambu ve Bonsai yani Japonların minyatür ağaçlarından, evinizin havasını değiştirmek için faydalanabilirsiniz.

- Televizyon evin merkezinde değil, aslında önemli de değil.

- Eski Japon evlerindeki gibi, yerde yemek zorunda değilsiniz. Arzu ederseniz bir köşeye çevresi yastıklarla çevrili, alçak bir masa koyabilirsiniz. Yer masası olmadan da, Zen'i evinizde yansıtabilirsiniz.
ARE YOU READY FOR A ZEN HOME? & EVDE ZEN ARE YOU READY FOR A ZEN HOME? & EVDE ZEN Reviewed by Arzu Pınar on 10/07/2017 Rating: 5

Hiç yorum yok